21 yıl önce El Kaide saldırısına kurban giden Gülcan Boyun, Barış Boyun’un ablası çıktı

Terör örgütü El Kaide, Türkiye’deki en kanlı saldırısını 15-20 Kasım 2003’te gerçekleştirdi. 4 ay ayrı bombalı saldırıda hedeflenen noktalardan biri de İngiltere’nin Beyoğlu’ndaki İstanbul Başkonsolosluğu binası oldu.

15 Kasım günü saat 11.00 sıralarında, konsolosluk binası önünde patlayıcı yüklü kamyonetin patlatılması sonrası, çalıştığı tekstil atölyesine giden Gülcan Boyun (30) da yaşamını yitiren kişiler arasında yer aldı.

11 KARDEŞİN EN BÜYÜĞÜYDÜ
Bundan 21 yıl önce, korkunç bir saldırı sonrası yaşamını yitiren Gülcan Boyun, geçen ay İtalya’da yakalanan Barış Boyun’un da ablasıydı. Edinilen bilgilere göre Gülcan Boyun, 11 kardeşin de en büyüğüydü.

İLTİCA DOSYASINDA ABLANIN DA BİLGİLERİ VAR
16 adamı ile birlikte yakalanan Barış Boyun’un, Türkiye’ye iadesi için İtalyan makamların başvuruda bulunuldu. Halktv.com.tr’nin konuya yakın 3 ayrı kaynaktan edindiği bilgilere göre ise, İtalya’ya iltica başvurusunda bulunan Barış Boyun’un dosyasında, ablasının El Kaide saldırısında yaşamını yitirmesine ilişkin bilgi ve belgelerin de olduğu öğrenildi.


Saldırıya kurban giden Gülcan Boyun, Zeki Genç ile evlilil hazırlığı yapıyordu.

2 İTALYAN AVUKATI DA YAKALANDI
Bu arada, Barış Boyun ile birlikte yakalanan kişiler arasında, Bayram Demir ve Okan Bingöl de bulunuyor. Her iki isim de Barış Boyun suç örgütünde önemli konuma sahip. Bu kişilerin yanı sıra Boyun’un 2 İtalyan avukatı da gözaltına alınmıştı.


İtalya’da yakalanan isimler arasında Bayram Demir de bulunuyor.

3 BİN SAYFALIK DİNLEME KAYDI
Boyun grubuna yönelik operasyonun gerisinde, İtalyan makamlarının yaptığı teknik takipler sonrası elde ettiği bilgilerin önemli bir rol oynadığı ifade ediliyor. Elde edilen ve 3 bin sayfayı bulan dinleme kayıtlarının Türkiye’deki ilgili birimlerle paylaşılmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x