Megasaray Hotels Open’ın basın toplantısı gerçekleşti

Megasaray Tenis Akademi kortlarında düzenlenecek WTA 125 kategorisindeki Megasaray Hotels Open’ın basın toplantısı Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, milli sporcularımız Çağla Büyükakçay ve Zeynep Sönmez’in katılımıyla yapıldı.

“Oyuncularımız kortlarda strateji kurarken biz de onların başarılı olması için paydaşlarımızla stratejiler kuruyoruz”

Megasaray Club Belek’te düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Türkiye Tenis Federasyonu olarak her yapılan organizasyonun, turnuvanın bir öncekinden daha iyi olabilmesi için sürekli stratejiler ürettiklerini ifade ederek sözlerine başladı.

Bu stratejik planlamaların başarının kazanılmasındaki önemine değinen Durmuş, “Sayın Kemal Şahin ve ekibinin sportif, ticari ve turizm açısından değerli planlamaları olduğunu gördük. Yine Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sayın Yavuz Gürhan Bey planlamanın ne kadar önemli olduğunu söyledi. Bir ilki başararak Olimpiyatlara giden sporcumuz Çağla Büyükakçay ve yine olimpiyatları hedefleyen ve olimpiyatlara gidebilmek için çalışan Zeynep Sönmez planlamalardan bahsederken birlikteliğin ve desteğin doğru şekilde yansıdığında neler olabileceğini özetlediler. Bugün burada olmamızı sağlayan sporcularımız için Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yönlendirmesi ile bizler de paydaşlarımızla birlikte bu işi büyütebilmek adına sürekli stratejiler geliştiriyoruz. Şöyle ki tenis oyunu bir stratejidir. Tenis oynayan herkes bilir ki oyun stratejisini kurup kazanmak zorundasınız. Oyuncular bunu kortta planlarken Bakanlığımızın da talimatıyla bizler de sporun tabana yayılması noktasında planlamalar gerçekleştirip kortlarda sporcu sayılarının artmasını sağlayıp artan sporcularımızın da ulusal ve uluslararası başarı sağlayabilmesi için organizasyonlar yapmak zorundayız” dedi.

“Sporcularımız seyahat ve konaklama masrafı olmadan kendi ülkelerinde turnuva oynuyor”

Ancak paydaşlar arasında topyekün bir bütünlük sağlanırsa dünyanın en iyisi olunabileceğine ve turnuvalarda kazanmanın sürekliliğini sağlanabileceğine değinen Durmuş, “Bizler Türkiye Tenis Federasyonu olarak altyapıda anadolunun her yerinde yetenekli gençlerin kortlarda olabilmesi adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın illerde, ilçelerde kortlar yapmasıyla valilerimizle, belediye başkanlarımızla tenisin barışçıl dilini Türkiye’nin her noktasında yaydığımızı düşünüyorum. Buralardan yetenekli sporcularımızın da yukarılarda temsil edilebilmesi için Çağla ve Zeynep gibi değerli sporcularının ablalarının peşinden gidebilmeleri için büyük organizasyonlar da gerekiyor. Stratejik oyunun en önemli parçası da bizim için bu. Çünkü Türkiye Tenis Federasyonu olarak teniste başarılı olabilmek için biz de kendi stratejimizi kurduk. Bu turnuvaların ülkemizde yapılabilmesi sporcularımızın, ailelerimizin maddi olarak rahatlaması adına önemli. Hm de ülkemize spor turizmi adına katabileceğimiz değerler açısından da ülkemizde yapılabilir olması çok değerli. Yıllar önce Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Kemal Bey ile bir toplantı yaptığımızda aslında bugün gerçekleştirdiğimiz şeyi bir hayalle başlatıp bugün bu noktaya getirdik. Seyahat, konaklama önceliği olan bu turnuvalar kendi ülkemizde sporcularımızın seyahat ve konaklama masrafı olmadan gerçekleşiyor. Dünyanın birçok yerinden yılda yaklaşık 10 bin sporcunun ülkemize sadece turnuva oynamak için gelebiliyor. Yıllardır dünyanın en fazla turnuva düzenleyen ilk iki ülkesinden biri oluyoruz. Bizlerin bu işi tek başına yapabilmesi mümkün değil. Bu turnuvalar sporcularımıza hizmet edebilmesi ve dünyada söz sahibi olabilmemiz adına çok değerli” diye konuştu.

“Avrupa ülkelerinin yönetime seçtiği birinci kişi Türkiye’den”

Yapılan organizasyonların meyvesini Tennis Europe (Avrupa Tenis Birliği) Genel Kurulu’nda aldıklarını belirten Durmuş şöyle konuştu: “Avrupa Tenis Birliği’nin seçimlerinde genel kurulundaydık. Bu yaptığımız ürünlerin bizlere kazandırdıklarını orada görüyoruz. Avrupa ülkelerinin yönetime seçtiği birinci

kişi Türkiye’den seçildi. Yönetim Kurulu Üyemiz Cem Tınaz Avrupa Tenis Birliği’nin en çok oyunu alarak birinci sıradan seçiliyor. Grand Slam ülkelerinin dahil olduğu bir oluşumda Türkiye olarak bunu başarabilmek sadece benim ya da Cem Tınaz’ın başarısı olamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak genel politikamız, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, sponsorumuz Şahinler Holding’in destekleri Türkiye’nin çok önemli ve çok da büyük bir coğrafyaya sahip olması bizim bu yaptığımız etkili organizasyonlar da Avrupa’nın ve dünyanın dikkatini çekti. Elbette bizler de yıllardır ektiğimiz tohumları ürüne dönüştürebildik. Ayrıca 2025 yılında tüm Avrupa’nın yönetenlerini Antalya’da buluşturacak Tennis Europe Genel Kurulu’na da Megasaray’da ev sahipliği yapacağız.”

Durmuş tenis severleri 6 Türk sporcunun da mücadelesine sahne olacak turnuvayı izlemeye davet etti.

“300’ün üzerinde turnuvada 25 bine yakın sporcu ağırladık”

20 ülkeden, 50 kadın tenisçinin katıldığı, 115 Bin Dolar ödüllü, WTA 125 turnuvası “Megasaray Hotels Open”ın turnuvası hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, “Turnuvada, eski dünya 2 numarası Vera Zvonareva ve eski dünya 35 numarası Polona Hercog gibi başarılı oyuncular mücadele edecek. Bu çok önemli turnuvada 4 MTA oyuncumuz, Türkiye’den 6 sporcumuzda ter dökecek. Megasaray olarak ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Megasaray’da bugüne kadar ITF, Davis Cup, Billie Jean King Cup, ITF Wheelchair, ATP gibi dünya çapında ses getiren yaklaşık 300’ün üzerinde turnuva yapıldı. Bu önemli turnuvalarda dünyanın dört bir bucağından gelen 25.000’e yakın sporcuyu ağırladık” dedi.

“Turizmde fark yaratmak için Megasaray bünyesine spor faaliyetlerini de ekledik”

Şu an Megasaray Belek otelde 580’i sporcu olan 1400 kişinin konakladığını ve otelin tamamen dolu olduğunu söyleyen Şahin, “Megasaray Hotels markamızla 5 otelimize ulaştık. Megasaray Club Belek, Megasaray Westbeach Antalya, Megasaray Resort Side, Megasaray Mount Erciyes, Das3917. Turizmde fark yaratmak için, Megasaray bünyesine spor faaliyetlerini de ekledik. Teniste Antalya’yı, MTA-Megasaray Tenis Akademi’yi marka yaptık. MTA kısa sürede en

çok turnuva ve kamp yapılan bir dünya tenis merkezine dönüştü. 60 kortumuz var. Her yıl akademiye gelen sporcu sayısı yüzde 20 artıyor. Dünya’nın birçok ülkesinden 40’a yakın oyuncu akademimizde eğitim alıyor. Şu ana kadar 30’un üzerinde Türk ve yabancı genç oyuncuya burs imkanı sağlamaya devam ediyoruz. Bunların 6 tanesi Türk milli takımımızda oynuyor. Ülkemizi Junior Grand Slamlarda temsil etmeye hazırlanan oyuncularımız, 10’un üzerinde profesyonel koçumuzla çalışıyor. Bu önemli turnuva WTA125’de mücadele edecek burslu oyuncularımızdan Anastasia Gureva, 2022’den beri MTA’da eğitim alıyor. 4 ITF Pro şampiyonluğu olan sporcumuz, gençlerde 2023’te Roland Garros tekler yarı finalisti ve Amerika Open çiftler şampiyonu oldu ve 12 numaraya yükseldi. Hedefimiz kızımızı kadınlarda en kısa sürede Grand Slamlarda izlemek. Bu turnuvada mücadele edecek bir diğer sporcumuz 14 yaşta Avrupa 7.si olan Ada Kumru. Hem junior hem de profesyonel turu bir arada yürüten Ada, J200 gençler turnuvasında 15 yasında şampiyon olan ilk Türk tenisçi. Şimdi 15 yaşında ve WTA gibi bu önemli turnuvada teklerde yarışacak. Böylesine büyük organizasyonlarla, gençlerimize daha kariyerlerinin başında dünyanın önde gelen sporcularıyla oynama şansı vermek ve tecrübe kazanmalarını sağlamak oldukça önemli. Bunlar Türk tenisi için de atılmış çok önemli adımlardır” diye konuştu.

“Megasaray Mount Erciyes otelimizin yanına 11 tenis kortu yapacağız”

Organizasyonların Türkiye Tenis Federasyonu ile iş birliğinde gerçekleştiğini söyleyen Şahin, “İlk günden beri Türk tenisini Anadolu’ya ve dünyaya yayma vizyonumuzu yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz. Belek’te 60 kortumuzda birkaç farklı turnuvalar aynı zamanda yapılıyor. Bu yaz bir yeni yatırım olarak

Kayseri’de Erciyes Dağı’nda, Megasaray Mount Erciyes otelimizin yanına 11 tenis kortu yapacağız. Değerli Başkanımız Cengiz Bey’in de desteğiyle Megasaray Tenis Akademi’mizi Erciyes dağına da getirmiş olacağız. Böylece ülkemizde 12 ay tenis turnuvası yapma imkanı sağlayacağız. Aynı zamanda Anadolu’da ve Güneydoğu’da yetenekli gençleri tenisle buluşturup yetiştireceğiz. Bu sayede Akdeniz’de elde ettiğimiz başarıları Kayseri’ye de getirip ülkemize daha fazla istihdam yaratarak daha çok döviz kazandıracağız” dedi.

Şahin sözlerine şöyle devam etti: “Turnuvada mücadele edecek tüm oyuncularımıza şimdiden başarılar diliyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle otellerimizin Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Deniz Şahin’e, Yardımcısı Cüneyt Öztürk’e, MTA’nın direktörü Barış Şahin’e ve MTA’nın baş Antrenörü Nika Kakulia’ya teşekkür etmek iterim.”

“Sektör ve Federasyonlarla iş birliği çok önemli”

Sporcu bulunamayan bütün branşlarda doğru planlandığında dünya şampiyonları, olimpiyat sporcuları ve hedeflerine emin adımlarla ilerleyen genç sporcuları çıktığını belirten Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, “Sporcularımızın da teşekkür ettiği Cengiz Durmuş’a ben de teşekkür etmek istiyorum bunlar hep doğru planlamalar, doğru adımlarla geliyor. Her şeyin ilki zordur. Bu ilklerin yaşanması sonucunda geldiğimiz noktalar. Antalya turizm olduğu kadar bir spor şehri ve burası artık bir spor ülkesi, dünyanın en güzel tesislerinde özel bir destinasyonda sporcularımız yarışmalara katılıyor. Turizm konuşulduğu kadar artık alternatif sezonlarda sporun konuşulduğu bir kentte yaşıyoruz. Genç tesislerimiz ve alanında başarılı antrenörlerimizle, çok doğru planlamalar yapan Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve paydaş iş birliklerimizle artık şampiyonlar ve organizasyonlar bu güzel şehre çok yakışıyor. Yılda ortalama 100 dolaylarında uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Dünyada tenis sporcularına kucak açan bu kadar çok tenis kortu olan başka bir şehir daha yok. Bunlar planlanırken sektör ve Federasyon iş birlikleri çok önemli. Sporcularımız ve kafileleri her geldikleri organizasyondan çok mutlu anılarla ayrılıyor. Bu yolda bizle yürüyen tüm sektör temsilcilerimize bu planlamanın baş mimarı Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığımıza ilimiz, sporcularımız ve Antalyamız adına teşekkür ediyorum. Katılan bütün sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

“Bu büyük turnuvalar bizi çok motive ediyor”

Ülkemizin çok büyük turnuvalara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Çağla Büyükakçay sözlerine şöyle devam etti: “WTA turnuvaları bizim ülkemize çok yakışıyor. O yüzden bu sene WTA turnuvası organize eden Federasyonumuz ile birlikte Megasaray’a çok teşekkür ederiz oyuncular olarak. Ana tabloda oynama fırsatını bana veren Cengiz Başkanımız olmak üzere Türkiye Tenis Federasyonu’na çok teşekkür ederim. Bu büyük turnuvalar bizi çok motive ediyor. Biz Megasaray’a ITF turnuvaları için gelip gidiyoruz ama bu hafta bir WTA turnuvasının buraya ne kadar yakıştığını hep beraber gördük. Sizlerin desteği bizim için çok önemli, sayımızın artması için büyük sporcuların burada

yer alıp alttan gelen sporculara örnek olması açısından çok değerli o yüzden çok teşekkür ederiz. Bugün maçım var. Zor süreçler geçirdim ve heyecanlıyım. Tekrar kendi seviyemi bulmak için ve uluslararası alanda yeni başarılar almak için arkadaşlarımla beraber ilerlemeye devam etmek için elimden geleni yapıyorum. Bu haftanın da çok iyi geçmesini diliyorum. Önümüzde uzun bir sezon var ve bu da turun ilk toprak turnuvalarından biri. Herkese başarılar diliyorum ve destekleyen herkese de teşekkür ediyorum.”

“İlk kez kendi sıralamam ile Türkiye’de düzenlenen bir WTA turnuvasında oynayacağım”

Antalya’da böyle bir turnuva olduğu için çok mutluyuz ve çok şanslı hissettiğini söyleyen milli sporcu Zeynep Sönmez, “Billie Jean King Cup öncesinde biraz daha ayrı kalmış oluyorduk takımla turnuva öncesi çoğumuzun burada olmuş olması antrenörümüzün de bizi izliyor olabilmesi de çok kıymetli. Böyle bir turnuvayı kendi evimizde oynadığımız için çok şanslıyız. Başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Ben ilk kez Türkiye’de düzenlenen bir WTA turnuvasında kendi sıralamam ile ana tabloya girebildim bu yüzden de ekstra mutluyum. Umarım ki turnuva herkes için çok güzel geçer. Benim maçım da yarın olacak. Desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

26 Mart Salı başlayacak ana tablo karşılaşmalarının ilk turunda sporcularımızdan Zeynep Sönmez Fransız 8 numaralı seri başı Fiona Ferro, Çağla Büyükakçay Hırvat raket Tara Wurth, İpek Öz Macar raket Timea Babos, Ada Kumru ise İspanyol tenisçi Leyre Romero ile mücadele edecek. Organizasyon 31 Mart Pazar günü kupa töreni ile son bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x